0

Windows Server 2012’de Active Directory Nasıl Kaldırılır?

Daha önceki Windows sürümlerinde dcpromo komutunu kullanarak, Active Directory rolümüzü ımızdan kaldırabiliyorduk, ancak bildiğiniz gibi dcpromo komutu artık Windows 2012 de kullanılamıyor.

Bu yüzden bu makalemizde 2012 server ımızdan, Active Directory rolümüzü kaldırabileceğimizi göreceğiz.

Active Directory mizi uninstall edebilmek için ımızı açıyoruz.

 

Before you begin ekranında iken , “Start the Remove Roles and Features Wizard” linkine tıklayarak, Remove Roles and Features Wizard ın açılmasını sağlıyoruz.

 

Select Destination Server kısmında Active Directory rolümüzü kaldıracağımız server ımızı seçerek, NEXT düğmesine tıklıyoruz.

 

Remove Server Roles penceresinden, uninstall edeceğimiz Active Directory Domain Services ve DNS Server ımızı check işaret lerini kaldırıyoruz,

 

Karşımıza Active Directory ile ilgili yüklenen feature ların da kaldırılacağı bir ekran geliyor. Bu ekrana da Remove Features düğmesine tıklayarak ilerliyoruz.

 

Aşağıdaki ekrandaki gibi öncelikle, Domain Controllerınız demote edilmesi gerektiğini söyleyen bir ekran göreceksiniz. Bu ekrandaki “Demote this domain controller” linkine tıklayarak remove işlemlerini başlatabilirsiniz,

 

Aşağıdaki ekranda görebileceğiniz gibi,

Last Domain Controller : Ortamınızdaki tek domain controller ınız bu ise, bu seçeneği seçerek ilerliyoruz.

Force the Removal of this domain controller : Eski dcpromo /force komutuna denk olan seçeneğinimizdir. Bu seçeneği eskide de olduğu gibi , uninstall etmek istediğimiz Domain Controller çeşitli nedenlerden dolayı , Primary DC yada diğer domain controller lara ulaşamadığı zamanlarda kullanıyoruz.

 

Tekrar NEXT düğmesine tıkladıktan sonra WARNING ekranını görüyoruz. Bu ekranı Proceed with removal seçeneğini seçerek , NEXT düğmesine tıklıyoruz.

 

Karşımıza açılan pencerede Removal Options geliyor. Bu ekranda, DNS Zone muzu, application partition ımızı ve DNS delegation ları silmek isteyip istemediğimizi seçiyoruz.

 

New Password kısmında server ımızdan Active Directory rolümüzü uninstall ettikten sonra kullanacağımız Local Admin şifremizi veriyoruz.

 

Review Options da, remove seçeneklerimizi tekrar görüyoruz ve Demote düğmesine tıklayarak devam ediyoruz

 

Active Directory imiz artık kaldırılmaya başlanmıştır. Restart sonrasında server ımızı biraz once verdiğimiz Local Admin şifremiz ile açabileceğiz.

 

POWERSHELL ILE ACTIVE DIRECTORY NIN UNINSTALL EDİLMESİ

Active Directory rolümüzü, PowerShell üzerinden de uninstall edebiliyoruz.Bunun için kullanmamız gereken komutumuz Uninstall-ADDSDomainController komutudur.

Uninstall-ADDSDomainController –ForceRemoval –Demote OperationMasterRole

Komutunu çalıştırdığınızda Local Administrator Password yazmanız istenecek ve domain controller ın uninstall edilme işlemi başlanacaktır.

 

Bu komut ile ilgili ayrıntılı yardımı powershell üzerinden get-help Uninstall-ADDSDomainController komutunu kullanarak alabilirsiniz.

Kaynak:http://www.mshowto.org/

 

İp Adresiniz
3.236.126.101

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Tayfun KUŞAK

Tayfun KUŞAK

Genç yaşlarda bilgisayar ile tanıştı. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldı. Microsoft System Managment, Active Directory, Virtualization, Disaster Recovery, Mail Server, Security uzmanlık alanlarından sadece birkaç tanesi. Şu anda özel bir kuruluşta “Sistem Yöneticisi” olarak çalışmakta. MCP,MCSA,MCSE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir