0

Windows Server 2008 R2 SP1 Üzerinde Winsxs Dizin Boyutunu Küçültmek

 

WinSxs klasörü yapısı gereği programların dll ve sistem dosyalarının farklı versiyonlarını tutar, dolayısıyla boyutu her güncelleştirmeden bilhassa Service Pack’lerden sonra yükselir. Windows Vista’da WinsxsLite yazılımı ile bu klasörün boyutunu düşürebiliyorduk fakat Windows 7′de bu program işlevsiz, bunun yerine komutla boyutu düşürmeyi deniyoruz.

Bu komut Service Pack’in geçici dosyalarını sistemden kaldıracağı için yüklü Service Pack’i sistemden kaldırmak mümkün olmayacaktır bu işlemden sonra. Öncelikle Başlat menüsünü açıp arama kısmına CMD yazıyoruz ve komut isteminin ikonuna sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğini tıklıyoruz. Gelen ekranda aşşağıdaki komutu yazıyoruz veya kopyala/yapıştır yapıyoruz :

DISM.exe /online /cleanup-image /spsuperseded

 

winsx

 

winsx2

 

Kolay Gelsin.

İp Adresiniz
3.236.126.101

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Tayfun KUŞAK

Tayfun KUŞAK

Genç yaşlarda bilgisayar ile tanıştı. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldı. Microsoft System Managment, Active Directory, Virtualization, Disaster Recovery, Mail Server, Security uzmanlık alanlarından sadece birkaç tanesi. Şu anda özel bir kuruluşta “Sistem Yöneticisi” olarak çalışmakta. MCP,MCSA,MCSE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir