0

Windows 2012 Core Edition Kurulumu

Server Core yüklemesi

Windows Server 2008 R2 gibi Server Core yükleme seçeneği Windows Server 2012 de kullanılabilir. Bu tür yükleme gerçekleştirdiğinizde, Windows Server 2012 Server grafik kabuk olmadan yüklemek için seçerler. Bu yapılandırmada, ne Microsoft Yönetim Konsolu’nu, hem de masaüstü deneyimi özellikleri mevcuttur. Server Core yüklemesi sunucusunu uzaktan sunucu ile GUI yükleme kullanılarak yüklenmiş bir sunucu veya Windows 8 Uzak Sunucu Yönetim Araçları (RSAT ile) yapılandırılmış olan bir iş istasyonundan yerel olarak komut satırını veya Windows PowerShell kullanarak yönetebilirsiniz.

Server Core yükleme seçeneği Windows Server 2012 için varsayılan seçenektir. Sunucu grafik kabuk yük değil, server güncelleştirmesi gereksinimlerini en aza indirmek için önerilen yükleme yöntemi disk üzerindeki işletim sistemi boyutunu küçültmek ve sunucu saldırı ayak izi en aza indirmek içindir. Sunucu rolleri bu yükleme türünü de yapılandırabilirsiniz. Ancak, ilişkili GUI tabanlı yönetim konsolları hiçbiri yapılandırma işlemi sırasında yüklenir. Bu nedenle, Server Core yüklemesi daha az sabit disk alanı sunucusundan bir GUI yükleme seçeneği ile yaklaşık 4 GB gerektirir.

Bir Windows Server 2012 Server Core yüklemesi Windows Kur’un GUI kullanarak gerçekleştirmek için aşağıdaki  adımları izleyin.

Windows Kur ekranında uygun dil, zaman ve para birimi biçimini ve açılan menüleri kullanarak klavye veya giriş yöntemi seçeneklerini seçin ve İleri’yi tıklatın.

image001

Windows Server 2012 Kurulum ekranında Şimdi yükle seçin.

image002

Windows Server 2012 kurulumu başlar.

image003

Windows Server 2012 ürün anahtarınızı girin ve İleri’yi tıklatın.

image004

Server Core yükleme seçeneğini belirleyin ve İleri’yi tıklatın.

image005

Lisans koşullarını kabul ediyorum onay kabul ediyor ve İleri’yi tıklatın.

image007

Custom: Install Windows only (advanced)  seçeneğini tıklıyoruz.

image008

İşletim sistemi dosyalarını yüklemek istediğiniz disk bölümünü seçin.

image009

 

Kurulum başladı.

 

image010

Windows Server 2012 Server Core yüklemesi tamamlandığında, Administrator parolasını değiştirmek için OK ‘yi tıklayın.

image011

Login olduktan sonra komut satırı otomatik olarak açılacaktır.

image012

Windows Server 2012 yüklendikten sonra sunucu yerel ağ, güvenlik duvarı, etki alanı, güncelleme ve diğer standart ayarları gibi roller ve özellikler için  Windows PowerShell kullanarak rolleri yapılandırabilirsiniz.

image013

Power Shell komut satırından sunucu rollerini ve yüklü olan veya kullanılabilen sunucu özelliklerini görüntülemek için Get-WindowsFeature komutunu çalıştırın.

image014

Install-WindowsFeature -HyperV

image015

Ekranda görüldüğü gibi yükleme başlar ve işlem ilerleme güncelleştirir.

image016

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekildeki ekran görünür.

image017

Özellik adlarını virgülle ayırarak birden çok özellikleri aynı anda yüklemek mümkündür. Sunucu rol veya özellik kaldırmak isterseniz, özellik adı Uninstall-WindowsFeature PowerShell cmdlet’ini kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

 

İp Adresiniz
3.236.126.101

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Tayfun KUŞAK

Tayfun KUŞAK

Genç yaşlarda bilgisayar ile tanıştı. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldı. Microsoft System Managment, Active Directory, Virtualization, Disaster Recovery, Mail Server, Security uzmanlık alanlarından sadece birkaç tanesi. Şu anda özel bir kuruluşta “Sistem Yöneticisi” olarak çalışmakta. MCP,MCSA,MCSE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir