0

Hyper-V Üzerinde ki Sanal Makinelerin Export ve Import İşlemi İle Taşınması

Ortamımızda birden fazla Hyper-V sunucunun  olduğunu ve bunların cluster ortamında çalışmadığını düşünelim. Peki bir Hyper-V  sunucusu üzerinde çalışan sanal makinenin kopyasının diğer Hyper-V sunucusu  üzerinde de bulunmasını istiyorsak ya da bu sanal makineyi diğer Hyper-V  sunucusu üzerine taşımak istiyorsak bunu nasıl yapabiliriz? Bu makalemde  sizelere Hyper-V sunucusu üzerinde ki bir sanal makineyi başka bir Hyper-V  sunucusu üzerine taşımanın yöntemlerinden biri olan Import-Export özelliğini  anlatmaya çalışacağım. Bir sanal makinenin Export işlemi sırasında kapalı olması  gerekemektedir. Bu nedenle işlem tamamlanana kadar geçecek süre boyunca hizmet  kesintisi de hesaba katılmalıdır. Ön hazırlık olarak sanal makinenin kopyasının  saklanacağı Exported VM isimli bir klasörü oluşturalım. Export  işlemi ile alınan sanal makineye ait dosyaların tamamı (konfigurasyon dosyası,  sanal disk dosyaları ve varsa snapshot dosyaları) bu klasörün altında sanal  makinenin ismi ile aynı olan bir klasörün içerisinde saklanacaktır.

Export işlemi için sanal makineyi kapattıktan  sonra Hyper-V Manager konsolunda bulunan Actions bölümünde sanal makine ile  ilgili seçenekler arasından ya da sanal makineye sağ tıklayarak Export  seçeneğine tıklayarak başlatabiliriz.

Hyper-V-1

Export linkine  tıkladığımızda “Export Virtual Machine” ekranı gelecektir. Bu  bölümde sanal makinenin dosyalarının aktarılmasını istediğimiz klasörün  seçilmesi gerekmektedir. Karışıklığa sebep olmamak için ilgili disk üzerinde  örneğin “Exported VMs” isimli bir klasör oluşturulabilir.

Hyper-V-2

NOT: Eğer sanal makine üzerinde Dynamic Memory  tanımlı durumda ise ve dışarı alınan sanal makine SP1 olmayan bir Windows Server  2008 R2 Hyper-V sunucusuna import edilecek ise bu durumda Dynamic Memory  özelliğinin kapatılıp ardından Export işleminin gerçekleştirilmesi  gerekmektedir.

Export seçeneğine tıklandığında işlem  başlayacaktır. İşlemin tamamlanması sanal makine üzerinde bulunan disk  dosyalarının boyutları ile doğru orantılı olarak sürecektir. Export işlemini  Hyper-V Manager konsolu üzerinde aşağıda ki şekilde görüntüleyebiliriz.

Hyper-V-3

Hyper-V-4

Export işleminin  tamamlanmasının ardından dosyaların kopyalandığı Exported VMs klasörü içerisine  baktığımızda sanal makine isimi ile aynı olan bir klasör görülecektir. Bu  klasörün içeriği aşağıda ki şekildedir.

Hyper-V-6

Yukarıda ki klasör ve dosyalara yakından bakalım,

  • Config.xml: Bu dosya içerisinde sanal makinenin export   edilmeden önce vhd disklerinin tutulduğu yeri göstermektedir.
  • Snapshots: Export edilen sanal makinenin var ise snapshot   dosyaları (guid.xml, guid.bin ve guid.vsv) bu klasör içerisinde tutulur.   Klasör içerisinde bulunan guid.exp şeklinde ki dosyalar   aslında o snapshot zamanında sanal makinenin donanım bilgilerini içere   guid.xml dosyalarıdır. Import sırasında bunlar xml dosyasına  dönüştürülür.
  • Virtual Hard Disks: Export edilen sanal makineye ait vhd   disk dosyaları ve var ise snapshot diskler olan avhd dosyaları bu klasör   içerisinde tutulur.
  • Virtual Machines: Export edilen sanal makinenin son   donanım bilgilerinin saklandığı dosyadır. İlgili sanal makine import   edildiğinde xml dosyasına dönüştürülür.

Export edilmiş olan bir sanal makinenin Import  edilmesi sırasında birkaç seçenek bulunmaktadır. Import işlemi için Exported VMs  klasörü içerisinde ki sanal makine klasörünü ilgili Hyper-V sunucusu üzerine  taşıdıktan sonra Hyper-V Manager konsolunda bulunan “Import Virtual  Machine” linkine tıklanarak Import işlemine başlanır. Import Virtual  Machine ekranı aşağıda ki gibidir.

Hyper-V-7

  • Move or   restore the virtual machine (use the existing uniqe ID): Bu seçenek   kullanılarak yapılan import işlemi sonrasında sanal makinenin sahip olduğu ID   korunur ve aynı ID kullanılarak import işlemi tamamlanır. Bu işlem sırasında   sanal makinenin kopyalandığı klasör sanal makine import edilirken kullanılır   ve bu nedenle aynı klasör kullanılarak tekrar import işlemi   gerçekleştirilemez. Eğer import işlemi için sanal makinenin export dosyaları    tekrar kullanılmak isteniyor ise ya ilgili export klasörünün yedeği   alınmalıdır ya da Duplicate all files so the same virtual machine can   be imported again seçeneği seçilerek import işlemi   gerçekleştirilmelidir.

 

  • Copy the virtual machine (create a new uniqe ID): Bu   seçenek kullanılarak yapılan import işlemi sonrasında sanal makinenin sahip   olduğu ID yenilenir ve yeni ID kullanılarak import işlemi tamamlanır. Bu işlem   sırasında sanal makinenin kopyalandığı klasör sanal makine import edilirken   kullanılır ve bu nedenle aynı klasör kullanılarak tekrar import işlemi   gerçekleştirilemez. Eğer import işlemi için sanal makinenin export dosyaları    tekrar kullanılmak isteniyor ise ya ilgili export klasörünün yedeği   alınmalıdır ya da Duplicate all files so the same virtual machine can   be imported again seçeneği seçilerek import işlemi   gerçekleştirilmelidir.
  • Duplicate all files so the same virtual machine can be imported   again: Bu seçenek kullanılarak yapılan import işleminde Export   dosyasının hali korunarak sanal makine Hyper-V Settings de bulunan bölüme   import edilir. Dolayısıyla dosya yapınızda karışıklığa sebep olabileceğinden   import işleminden önce ilgili sanal makineye ait export klasörünü sanal   makinelerinizin bulunduğu disk yapısı altına bir kopyasını taşıdıktan sonra   kopyayı bu seçenek işaretlenmeyip ilki iki seçenekten birisi ile import işlemi   gerçekleştirilebilir. Aşağıda ki ekran görüntüsünde de görüleceği üzere   Win7Temp isimli sanal makinemize ait dosyalar direk olarak sanal makinelerin   bulunduğu klasörün içerisinde aktarıldı.

Hyper-V-8

Bu seçenek  sayesinde Export dosyasının korunması sayesinde aynı klasör kullanılarak tekrar  import işlemi gerçekleştirilebilir.

İp Adresiniz
3.236.126.101

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Tayfun KUŞAK

Tayfun KUŞAK

Genç yaşlarda bilgisayar ile tanıştı. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldı. Microsoft System Managment, Active Directory, Virtualization, Disaster Recovery, Mail Server, Security uzmanlık alanlarından sadece birkaç tanesi. Şu anda özel bir kuruluşta “Sistem Yöneticisi” olarak çalışmakta. MCP,MCSA,MCSE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir