0

Dynamic VHD veya VHDX Virtual Disklerin Boyutunu Küçültme (PowerShell)

Microsoft HyperV sanallaştırma ortamında çalışan sunucularınız üzerinde Dynamic format ile kullanılan VHD veya VHDX disklerinizin boyutu zamanla içindeki data değişimleri ile paralel olarak içlerinde bulunan gerçek veriden daha büyük bir boyuta geldiğinde VHD veya VHDX dosyası boyutunu küçültme işlemi yapmak gerekebilir.
Not: Bu işlemi yaparken sanal sunucunun kapalı durumda olması gerekmektedir.

Sanal sucumuzu kapattıktan sonra VHD veya VHDX dosyası küçültme işlemini hyperv manager consolunu kullanarak sanal makinamızı edit ettikten sonra sanal disk dosyasını edit ederek compact özelliğini kullanarak küçültebilirsiniz.

Capture

Genelde bu işlem sonrasında VHD ve VHDX’in boyutları tam olarak olması gereken boyuta düşmemektedir. O zaman aşağıdaki Power Shell komutları ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Boyutunu küçültmek için istediğimiz VHD veya VHDX dosyasını HyperV host’umuz üzerindeki Powershell üzerinde aşağıdaki komutları kullanarak disk boyutu küçültme işlemini yaparsanız VHD veya VHDX dosyası boyutunun içerisindeki gerçek data boyutu kadar küçülmesini sağlamış olabilirsiniz.

PowerShell Runas admin komutu ile açıp aşağıdaki komutları uygulayınız.
Mount-VHD -Path “D:\W2008_EXC2010.vhdx” -ReadOnly
Optimize-VHD -Path “D:\W2008_EXC2010.vhdx” -Mode Quick
Dismount-VHD “D:\W2008_EXC2010.vhdx”

İp Adresiniz
3.235.75.174

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Tayfun KUŞAK

Tayfun KUŞAK

Genç yaşlarda bilgisayar ile tanıştı. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldı. Microsoft System Managment, Active Directory, Virtualization, Disaster Recovery, Mail Server, Security uzmanlık alanlarından sadece birkaç tanesi. Şu anda özel bir kuruluşta “Sistem Yöneticisi” olarak çalışmakta. MCP,MCSA,MCSE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir